Boj na ulici.

Mali by sme vedieť, že ulica nie je miesto na hranie a kto sa hrá na ulici, raz sa spáli. Na ulici nie sú žiadne pravidlá, nie je tu ani žiadny rozhodca, všetko je bez obmedzenia a zákazu. Techniky používané na ulici sú veľmi zákerné a bez pravidiel, nie sú zverejnené v žiadnej knižke, manuáli či výukovom videu a tak iba výcvikom blížiacim sa realite môžeme týmto útokom čeliť. Ľudia vyhľadávajú štýl boja, ktorý by vyhovoval ich požiadavkám. Niektorý hľadajú filozofiu bojových umení, iný kontakt a niektorý iba krásu pohybu. Byť pripravený v ktorejkoľvek situácii každodenného života, každý musí byť schopný sa vysporiadať so slovnými útokmi a inými formami provokácie. Veľa ľudí nemalo doteraz možnosť sa dostať do takejto situácie a nevedia teda, aký je to pocit niekoho udrieť, dostať ranu a pri reálnom prepade nedokážu odhadnúť svoje limity v obrane. Je veľa otázok, ktoré si denne kladieme v súvislosti s reálnou obranou. Ak cvičíme nejaký systém sebaobrany, v priebehu nácviku techník dokážeme nájsť odpovede práve na niektorú z týchto otázok. Útok nie je nikdy rovnaký, miesta sú vždy iné, útočníci sa menia a každý má svoj vlastný dôvod k útoku (napr. útočník sa zle vyspal, idem po zlej strane ulice, mám lepšie tenisky ako on...). Všetko záleží od hlúposti útočníka.
Pri našom cvičení WingTsun sa snažíme iba o priblíženie sa k max. realite v každodennom živote. Sebaobrana nie je žiadne kúzlo a tiež nie je dokonalá. Sú bojové umenia, ktoré majú iný cieľ ako ostatné, sú metódy, ktoré môžu aj šokovať, ale každá sebaobrana má svoju podstatu.
Je treba si uvedomiť, že tu nie sme preto, aby sme prerobili svet. V sebaobrane nie sú žiadne pravidlá ani kompromisy. Je treba vedieť, že prispôsobivosť na ulici je iná ako prispôsobivosť v telocvični. Nie sú tam žiadne žinenky, necvičíme s kolegom, keď všetko funguje a atmosféra je kamarátska. Pri napadnutí s faktormi ako zima, dážď, piesok, sneh, schody, reštaurácia, auto, sme unavený alebo chorý. Útočník nie je sám a ja netuším koľko ich je presne, váži cez 100 kg, je pod vlivom drog, nepodobá sa môjmu kámošovi, s ktorým pravidelne cvičíme, sme vo výťahu, uzavretej miestnosti, vlaku, autobuse... Aj keby som chcel kričať o pomoc, nikto ma nebude počuť, mám na sebe veci, ktoré mi neumožnia ani kopnúť, odprevádzam svoje deti, ženu... AKO BUDEM REAGOVAŤ ???
Ak to všetko zhrnieme, dostávame sa k názoru, že aj napriek všetkým cvičeniam, ktoré robíme, nikdy nikto nie je na 100% pripravený na takúto situáciu. Je veľa faktorov, ktoré prichádzajú v boji a je veľa tých, ktoré neočakávame. Jedna z vecí školy WingTsun, ktorá patrí k tým najdôležitejším, spočíva v troch bodoch na seba navezujúcich: pohyb, obrana a úder - všetko poriadne spojené pri obrane, tak aj útoku. Tvoj pohyb musí byť krátky, zostaň v uzavretej pozícii a získaj rýchlosť a silu. Plynulosť pohybov je tiež veľmi dôležitá. Náš veľmi diskrétny, ale účinný bojový postoj nám umožňuje stálu bojovú pohotovosť. Reaguj rýchlo, bez toho aby si uvažoval, akú bojovú pozíciu máš zaujať, dôležité je aby ti tvoj postoj umožnil, diskrétnu, presvedčivú , rýchlu a účinnú odpoveď. Nerob žiadne veľké a široké pohyby, ktoré ťa odkrývajú. Nech už sa nachádzaš v akejkoľvek pozícii, musíš byť schopný udrieť v ktorejkoľvek pozícii a situácii, uvedom si, že ulica nie je telocvičňa, iba agresívny útok sa počíta. V niektorých prípadoch dialóg (nie agresívny) môže predísť všetkým problémom.

Prečítajte si ako prví, čo je nové

WingTsun Žilina - HKWTA
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky