Prečo WingTsun ?

Lebo už je to raz tak. Každý človek hľadá vo svojom živote miesto, skupinu alebo prostredie, v ktorom sa naplní poznaním, schopnosťou či zručnosťou. Nik z nás nie je iný. Ľudia, ktorí sa snažia urobiť niečo pre seba, hľadajú. Niekto navštevuje hodiny klavíra, iní spievajú, recitujú a niektorí cvičia. Pre šport, pre radosť z prepoteného trička, iní pre radosť z dobrej partie, ale máloktorí chodia do škôl zameraných na bojové aktivity s tým, že chcú skutočne bojovať. Určite preto, že o boji nemajú vedomosť alebo nechápu príčiny a následky skutočnej bojovej akcie.Násilie a nenásilie. Dva základné aspekty, ktoré sa prelínajú v bojových školách sú základom chápania nielen boja, ale aj života ako takého. To, že niekomu vrazíte päsť do tváre ešte nemusí byť boj. Boj je o prežití. Systémy, ktoré vznikali pred storočiam boli vytvárané na tento účel. Nemali dokazovať, mali riešiť. Ak náš európsky systém dokazovania spravodlivosti a humanity potlačil prastaré náviky, neznamená to, že zmizli. Nestratili sa v zabudnutí, falošnej čestnosti a naivnej predstave rytierskosti. Boj je vždy nefér a zákerný. Ublížiť je nefér a zákerné. Áno môžete argumentovať : " čo v prípade, že som napadnutý ? ... " Ľahnem si na zem, ruky prehodím cez hlavu a zavriem oči ? Záleží od človeka. Záleží od srdca, ktoré každý nosíme v hrudi. Každý z vás si volí, ako chápať situáciu, do ktorej sa dostal. Aký postoj k nej zaujme. A tu prichádza chvíľa pre bojové školy, ktoré nezabudli, že sa v nich učí bojovať. Násilie a nenásilie. Je to problém, s ktorým sa stretáva každá škola bojových umení. Spojenie násilia ako základného atribútu každej bojovej aktivity a ne-násilia, ktorý patrí k podstate každej živej bytosti, je večnou dilemou. Harmonizácia týchto dvoch jadier, patriacich do jedného celku, je skutočným základom učenia bojových škôl. Nie to, ako sa kto pohybuje. Nie to ako vysoko vykopne. To ako sa človek vysporiada v bojovej situácii a ako zvládne morálne, sociálne či právne následky. V tom vidím základ učenia, tú prapodstatu, ktorá pomaly upadá do zabudnutia.

Prečo tak hovorím ? Pretože mám vlastnú skúsenosti, ktoré ma nielen oprávňujú, ale aj podnecujú povedať vám"" pohybovať sa naučí mnoho ľudí, bojovať len mizivá časť " 


A opäť, prečo WingTsun ? 


Pretože neklame a nezavádza. Neodvádza ľudí od podstaty boja. Žiak je žiak. Nestane sa bojovníkom vďaka tomu, že urobí správne predpísaný počet pohybov.


Učiteľ vychováva ! 


Nezverím dieťa niekomu o kom nie som presvedčený, že vie vychovávať deti. Všetko čo sa týka boja je osobné. Moje ruky sa pohybujú odlišne, ty, ktorý čítaš, máš úplne odlišné pohyby ako všetci okolo teba. Dráha je daná, ale prevedenie je individuálne. Za teba nik s tvojich učiteľov nebude chodiť či búchať päsťami. To musíš sám. A tu prichádza to o čom som hovoril na začiatku. Sám stojíš pred každým problémom. Pichnem do súperovho oka a mám nejmenšiu námahu, najväčší účinok alebo budem fackovať aby som neublížil ? To je tvoja vec. Rozhodni sa, ale buď si vedomí, že všetky následky ponesieš ty sám. Či fyzické, keď tvoja facka súpera ešte viac rozzúry ( a ty skončíš s drôtmi v ústach na jednotke intenzívnej starostlivosti ) alebo pichneš a tvoj súper skončí v nemocnici ( a ty v cele predbežného zadržania resp. vo väzbe ). WingTsun učí nie len chápať tieto problémy, ale dáva návod ako ich riešiť ( ak vo forme BiuGee existujú techniky, ktoré predstavujú bodnutie prstami do súperových očí, určite slúžia k tomuto účelu). A učiť sa niečo, len preto, že to pekne vyzerá je v bojovej škole nezmysel. Boj má byť vždy rýchly ( a aj je ), účelný a s minimálnou námahou. To je WingTsun ! 

A nakoniec krátky exces do tématiky bojových škôl. Snahou dnešných 

" bojových " škôl je zaplniť futbalové ihrisko bezduchým davom, ktorý nerobí nič iné len mechanicky opakuje nacvičené pohyby. Vzdelanie je odbornosťou, ktorá časom a vedomosťami vyrastie v umenie. Vzdelávať môžu resp. mali by odborníci. Učitelia, ktorí svoje konkrétne bojové umenie vedú k dokonalosti a realite. 

WingTsun je tou realitou. Ak niekto pochybuje, presvedčí sa ! To je práve na bojových školách skutočné.  Neexistujú body, estetické ohodnotenie. Je len tvrdá realita víťazstva a prehry.

A prehra zabíja. Ducha i telo. 


Moji žiaci vedia, že klásť si pred oči humanitu a bezduché frázy zaslepuje. Naivita v predstavách iných škôl, interpretovaná názormi: " To čo vieš nesmieš použiť alebo toto sú tajné techniky ", smeruje k ťažkým a bolestivým poznaniam o nedokonalosti seba či systému. Ak ste natoľko naivní, aby ste hľadali v bojovej škole prázdne ničenie svalov, prajem vám veľa úspechov. Určite WingTsun nie je jedinou cestou. Je však zrozumiteľný systém, ktorý sa reálne stavia k boju 

a akejkoľvek konfrontácii.


WingTsun má v tom dávno jasno.  


Prečítajte si ako prví, čo je nové

WingTsun Žilina - HKWTA
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky