Princípy.

BOJOVÉ PRINCÍPY. 


WingTsun je založený na univerzálnych princípoch, ktoré predstavujú základ všetkých precvičovaných techník. Prakticky všetky techniky sú jednoduchým vyjadrením základných princípov, ktorých dodržiavanie bojovníkovi zaručí prevahu nad protivníkom. Princípy umožňujú reagovať intuitívne a spoľahlivo na akýkoľvek druh útoku a tým výrazne skrátiť a zefektívniť výcvik, pri ktorom odpadá nutnosť nácviku každej sebaobranné situácie osobitne.

1. Princíp: Ak je cesta voľná, choď vpred!

WingTsun neučí ustupovať súperovi, ale ísť proti nemu, ísť mu oproti. Ak ti v ceste nič nestojí, postupuj stále vpred a nezastavuj.
S týmto princípom môže napadnutý od začiatku držať priebeh boja "pevne v rukách". WingTsun bojovník reaguje na nepriateľské prekročenie bezpečnej vzdialenosti takzvaným univerzálnym riešením. Druh a spôsob nepriateľského útoku pritom nehrá žiadnu osobitnú úlohu.

2. Princíp: Ak so súperom získaš kontakt, zostaň v kontakte!

Vo WingTsun ak raz získaš kontakt so súperom rukami a nohami, už sa nestráca!
Ak útočník dokáže zabrániť priamemu úderu WingTsun bojovníka, nalepí sa  WingTsun bojovník na protivníkovu obranu.

3. Princíp: Ak protivník silnejší, podvoľ sa!

Vo WingTsun sa nepracuje silou proti sile súpera, ale sa využije a otočí proti nemu. Ak súper používa hrubú silu, je nezmysel sa jej stavať do cesty. Treba sa jej vyhnúť. Na základe podmienok vyplývajúcich tlakom dochádza k "dotykovým" (ChiSau) reflexom. Tieto pasívne, priamo súperom podmienené obranné reflexy nechajú energiu útočníka uniknúť do prázdna.

4. Princíp: Ak súper ustupuje, nasleduj ho!

Zostávame v tesnom kontakte so súperom, čím mu berieme priestor k ďalšiemu útoku. Na základe stáleho tlaku vpred je potrebné ihneď, a automaticky ako voda, preniknúť do každej otvárajúce sa štrbiny. Nedovoľ súperovi začať odznova. Ak sa vyskytne príležitosť ukončiť boj, okamžite ju využi.
Na základe stáleho tlaku vpred je potrebné ihneď, a automaticky ako voda, preniknúť do každej otvárajúce sa štrbiny. Schopnosť realizovať 2. a 3. princíp si každý osvojí pri ChiSau tréningu ( "lepiace sa ruky"), spolupráca všetkých 4 princípov sa cvičí v LatSau (riadený boj).

Bohaté možnosti pohybov človek získa z WingTsun foriem. Pohybové bohatstvo, ktoré sa nachádza v systéme WingTsun, nie sú WingTsun princípmi a určitými pohybovými vzormi vôbec obmedzené. Individuálnym interpretáciam, ktoré používajú pokročilý WingTsun bojovníci, nie sú kladené žiadne medze.


SILOVÉ PRINCÍPY. 


1. Princíp: Zbav sa vlastnej sily!

Nespoliehaj sa na osobnú fyzickú prevahu nad súperom, vždy sa totiž nájde súper, ktorý bude silnejší ako ty, bez ohľadu na to, aké činky dvíhame. efektivita spočíva v uvoľnenosti, plynulosti pohybov a výbušnosti. Uvoľni sa, tvoje pohyby musia byť plynulé a dynamické.

2. Osloboď sa od sily súpera!

Nepracujeme silou proti sile súpera, nepretláčame sa s ním, ale učíme sa inteligentne sile súpera vyhýbať alebo ju odkláňať, presmerovať.


3. Využi silu súpera proti nemu samému!

Energia súperovho útoku ide do prázdna, keď súper prepadá a stráca stabilitu, alebo je využitá obrancom k znásobeniu vlastného protiútoku. Využi súperovu silu!


4. Pridaj k sile súpera svoju vlastnú silu!
Tu prichádza na rad uvoľnená, pružná sila a výbušnosť obrancu reprezentovaná napríklad údermi, kopmi, strhmi a pod.

WingTsun Žilina - HKWTA
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky